Podnet na zrušenie Komunistickej strany Slovenska podľa Zb. o združovaní v politických stranách a v politických hnutiach


Generálna prokuratúra SR plne legalizovala Komunistickú stranu Slovenska v rozpore s rezolúciou Parlamentného zhromaždenia EÚ č. 1096 (1996)

Untitled0.htm
GENERÁLNA PROKURATÚRA SLOVENSKEJ REPUBLIKY
__________Štúrova 2, 812 85 Bratislava__________________________
VlGc 2096/05-23                                                            Bratislava 22. decembra 2005
Slovenská pospolitosť
Kráľovohoľská 5
974 11 Banská Bystrica
Na Generálnu prokuratúru SR ste osobne 24.10.2005 doručili podnet na zrušenie Komunistickej strany Slovenska, ktorým ako štatutárny orgán Občianskeho združenia Slovenská pospolitosť žiadate aby generálny prokurátor podal Najvyššiemu sudu SR návrh na rozpustenie označenej politickej strany.
Na základe odôvodnenia Vášho podnetu ste toho názoru, že Komunistická strana Slovenska (ďalej len KSS) koná v rozpore s §: 2 zák. č. 85/2005 Z. z. o politických. stranách a politických hnutiach (ďalej len zák č. 85/2005 Z. z.), týra, že svojou Činnosťou porušuje ústavu, ústavné zákony a zákony SR, a to najmä tým, že porušuje ustanovenia ústavy charakterizuje SR ako demokratický štát, ktorý nie je viazaný na žiadnu ideológiu, ako aj Ustanovenia o rovnosti vlastníctva a zjavne svojou činnosťou nadväzuje na činnosť KSČ ktorá potlačovala základné práva a slobody.
Komunistická strana Slovenska (KSS) vznikla zápisom do evidencie politických strán a politických hnutí podľa zákona č. 15/1990 Zb. o politických stranách dňom 19.03.1991 Sídlom strany ja 831 03 Bratislava, Hattalova 12.:
Generálna prokuratúra SR na základe Vášho podnetu zadovážila na vec sa vzťahujúci administratívny spis Ministerstva vnútra SR s názvom Komunistická strana Slovenska.
Z obsahu označeného administratívneho spisu vyplýva, že táto politická strana je zapísaná v registri, strán vedenom na Ministerstve vnútra SR podľa § 5 zákona č. 85/2005 Z.z.
Preskúmaním registračného spisu bolo zistené, že KSS predložila v rámci registračného konania všetky zákonom stanovené podklady potrebné pre zápis do evidencie politických strán a politických hnutí, pričom ministerstvo pri jej zápise nezistilo, že by predložené stanovy boli v nesúlade s Ústavou Slovenskej republiky, resp. so zákonmi a medzinárodnými zmluvami.
Podľa čl. 2 stanov KSS je táto otvorená pre všetkých občanov, ktorú svojou činnosťou usilujú o sociálne spravodlivú spoločnosť,
S členstvom v KSS je nezlúčiteľná podpora a propagácia hnutia smerujúceho k potlačovaniu práv a slobôd občanov, alebo iná činnosť, ktorá je v rozpore s Listinou základných práv a slobôd občanov a medzinárodnými dokumentmi o ľudských, občianskych a politických právach, propagácia násilia, fašizmu, národnej, národnostnej, rasovej a náboženskej neznášanlivosti.
Programovým cieľom KSS podľa platných stanov je socializmus - spoločnosť demokratická, politicky a hospodársky pluralitná, spoločnosť slobodných a rovnoprávnych občanov, samosprávna, prosperujúca a sociálne spravodlivá, umožňujúca všetkým pracovať, využívajúc najnovšie poznatky vedecko technického rozvoja, poskytujúca každému možnosť aktívne sa zúčastňovať na vytváraní vlastnej budúcnosti. Spoločnosť, ktorá zabezpečí všetkým občanom dôstojnú životnú úroveň. Spoločnosť, ktorá sa stará o zlepšovanie životného prostredia, presadzujúca bezpečnosť a mier.
1)   Právo slobodne sa združovať sa zaručuje. Každý má právo spolu s inými sa združovať v spolkoch, spoločnostiach alebo iných združeniach.
2)   Občania majú právo zakladať politické strany a politické hnutia a združovať sa v nich.
3)   Výkon práv podľa odsekov 1 a 2 možno obmedziť len v prípadoch ustanovených zákonom, ak je to v demokratickej spoločnosti nevyhnutné pre bezpečnosť štátu, na ochranu verejného poriadku, predchádzanie trestným činom alebo na ochranu práv a slobôd iných.
4) Politické strany a politické hnutia, ako aj spolky, spoločnosti alebo iné združenia sú oddelené od štátu, (čl. 29 Ústavy Slovenskej republiky)
Vaše tvrdenie uvedené v obsahu Vášho podania, že KSS svojou činnosťou porušuje ústavu, ústavné zákony a zákony SR, nie sú podložené žiadnymi relevantnými dôkazmi a ani prokuratúra nedisponuje s takými dôkaznými prostriedkami, ktoré by boli možné predložiť najvyššiemu súdu na podporu úspešnosti návrhu na rozpustenie tejto politickej strany.
Podľa ust. § 2 zák. č. 85/2005 Z. z. strana nesmie svojimi stanovami, svojim programom alebo činnosťou porušovať Ústavu Slovenskej republiky, ústavné zákony, zákony a medzinárodné zmluvy.
Podľa ust, § 17 ods. 1 citovaného zákona, na podanie návrhu na rozpustenie strany je oprávnený generálny prokurátor, ak strana koná v rozpore s § 2. O návrhu rozhoduje najvyšší súd.
Keďže neboli zistené podmienky na podanie návrhu v zmysle vyššie citovaných ustanovení. Generálna prokuratúra SR Váš podnet odložila bez prijatia ďalších opatrení.


JUDr. Viliam Breziansky
prokurátor netrestného odboru 

SLOVENSKÁ POSPOLITOSŤ

SLOVENSKÁ POSPOLITOSŤ

Mgr. Marian Kotleba, Kráľovohoľská 5,

974 11 Banská Bystrica, Slovenská republika

IČO: 34075534, tel.: +421 905 691704

    e mail: pospolitost@szm.sk

    www.pospolitost.sk

 

 

 

Generálna prokuratúra SR                                                                  Ján Kopúnek

Štúrova 2                                                                                            Šafárikova 12 

812 85 Bratislava                                                                                Trnava

 

 

 

 

  Podnet na zrušenie Komunistickej strany Slovenska podľa Zb. o združovaní v politických stranách a v politických hnutiach

 

Týmto v zmysle §§ 2, 17 zák. č. 85/2005 o politických stranách podávame podnet aby Generálny prokurátor SR podal návrh na rozpustenie politickej strany Komunistická strana Slovenska, Hattalova 12, 831 03 Bratislava, zastupovaná štatutárnymi orgánmi : Ing. Jozef Ševc,CSc., Timravina 10, 811 06 Bratislava, RSDr. Ladislav Jača, Družstevná 16, 900 27 Bernolákovo, Ing. Jozef Kriško, 091 01 Duplín 24 keďže strana koná proti § 2 cit. zákona.

 

Odôvodnenie :

Podľa Programu KSS schváleného I. zjazdom KSS 15. mája 1994 v Leviciach)   „KSS je stranou marxistickou, nadväzujúcou na pokrokové tradície národného, demokratického, robotníckeho a protifašistického hnutia nášho ľudu, bývalej KSČ a KSS, na učenie Marxa, Engelsa, Leninaostatných mysliteľov ľudstva, ktorí sa zaoberali problémami sociálneho humanizmu – komunizmu, demokracie a sociálnej spravodlivosti.“ Podľa platných Stanov KSS „KSS vychádza z marxisticko-leninského učeniapraxe výstavby socializmu, nadväzujúca na pozitívne výsledky KSČ a KSS na Slovensku, na pokrokové tradície národného demokratického robotníckeho a protifašistického hnutia nášho ľudu.

Preto máme za to, že Komunistická strana Slovenska (ďalej len KSS) sa vyhlasuje za nástupkyňu Komunistickej strany Československa (KSČ) a KSS na Slovensku, strán ktoré sú zodpovedné za spôsob vlády v našej krajine v rokoch 1948-1989, a to najmä za cieľavedomé ničenie tradičných hodnôt európskej civilizácie, národných a náboženských práv, za úmyselné porušovanie ľudských práv a slobôd, za justičné zločiny vykonané v politických procesoch, za teror vykonávaný proti nositeľom iných názorov, než aké zodpovedali učeniu marxizmu-leninizmu, za devastáciu hospodárstva, za zničenie tradičných princípov vlastníckeho práva, za zneužívanie výchovy, vzdelávania, vedy a kultúry na politické a ideologické účely.

KSS, ako vyplýva z jej stanov, má za svoj programový cieľ obnovu socializmu, režimu ktorý sa pokladá za prvú fázu komunizmu. V súčasnosti platný program KSS v časti I. Spoločenský systém, priamo ustanovuje: „Spoločenský systém, o ktorý sa KSS bude dlhodobo usilovať, je socializmus,(...)“. Ďalej vo svojom programe „Premenu vlastníckych vzťahov chápe KSS ako nevyhnutnú súčasť ekonomickej reformy. Jej výsledkom musí byť vytvorenie systému, v ktorom výrobca bude súčasne vlastníkom,(...)“   Spoločenský systém presadzovaný KSS má byť teda socializmus, v ktorom je nevyhnutnou súčasťou premena vlastníckych vzťahov tak aby výrobca bol súčasne vlastníkom, čo znamená, že KSS priamo popiera rovnosť vlastníctva deklarovanú Ústavou SR. Rovnako podľa svojho platného programu „KSS odmieta mechanické nahradzovanie centrálno-byrokratického systému riadenia systémom živelného, ničím neregulovaného trhu“. Vzhľadom na to, že program KSS sa nikde nezmieňuje o inom ekonomickom systéme, ktorý by mal nahradiť centrálno-byrokratický, máme zato, že naopak KSS obhajuje opätovné zavedenie takéhoto systému, ktorý zjavne nerešpektuje vlastnícke právo a jeho nedotknuteľnosť. Rovnako sa KSS vo svojom programe hlási k neformálnej demokracii (preambula programu KSS, tretia veta in fine) pričom delenie demokracie na formálnu a neformálnu, teda obsahovú používala marxistická ideológia, ku ktorej sa KSS hlási na zakrytie oho, že nastolený štátny režim nesplňal formálne demokratické kritériá, teda procesné zásady umožňujúce zisťovanie a uplatnenie slobodnej politickej vôle, a nahrádzal ich tzv. materiálnou demokraciou, teda akýmsi mystickým súladom medzi robotníckou triedou ako nositeľom politických práv a Komunistickou stranou ako ich vykonávateľom. Podľa záverečnej state programu „KSS vychádza z historických skúseností vývoja socialistickej spoločnosti a usiluje sa o obnovu komunistického hnutia a aktualizáciu jeho pôvodných ideí.“ Pôvodné idey komunistického hnutia je možné poznať na základe Komunistického manifestu Marxa a Engelsa, kde sa prvýkrát za cieľ komunistických strán označuje nastolenie diktatúry proletariátu, režimu, ktorý po prvýkrát v dejinách nastolili komunisti v Rusku pod vedením Lenina a Stalina, na ktorých tradície KSS podľa svojho programu a stanov nadväzuje.

Tento režim nedával občanom možnosť slobodne vyjadriť politickú vôľu, nútil ich verejne vyhlasovať svoj súhlas aj s tým, čo považovali za klamstvo a za zločin, a to prenasledovaním alebo hrozbou perzekúcie voči nim samotným i rodinám a blízkym, porušoval základné princípy demokratického právneho štátu, medzinárodné zmluvy aj svoje vlastné zákony, zneužíval na prenasledovanie občanov mocenské nástroje, a to najmä
- popravoval, vraždil a žalároval ich vo väzniciach a táboroch nútených prác, pri vyšetrovaní a v dobe žalárovania používal brutálne metódy vrátane fyzického a psychického mučenia,
- zraňoval a usmrcoval občanov pri pokusoch o útek do cudziny,
- násilne zadržoval predstaviteľov, členov cirkví alebo náboženských spoločností v sústreďovacom tábore alebo im inak obmedzil ich osobnú alebo majetkovú slobodu
- násilne vysťahoval občanov v akcii B
- zabraňoval im v práve slobodne vycestovať do zahraničia a taktiež vrátiť sa späť do svojej vlasti,
- zneužíval ich na výkon vojenskej služby v Pomocných technických práporoch na neobmedzenú dobu,
- na dosiahnutie svojich cieľov neváhal páchať zločiny, umožňoval ich beztrestné páchanie a poskytoval neoprávnené výhody a ochranu tým, ktorí sa na zločinoch a perzekúciách podieľali,
- spojil sa s cudzou mocnosťou a od roku 1968 udržiaval uvedený stav pomocou okupačných vojsk; dlhodobo prenasledoval občanov vedených na osobitných zoznamoch ("čierne listiny") spolu s ich rodinnými príslušníkmi,

KSS sa otvorene hlási k tomuto režimu aj tým, že používa rovnaké alebo podobné znaky a symboly, používa rovnakú terminológiu a spôsob vyjadrovania, ktorý bol vlastný totalitnému režimu, ktorý vládol v našej krajine v rokoch 1948-1989.

 

   Na základe vyššie uvedeného občianske združenie Slovenská pospolitosť je toho názoru, že KSS koná v rozpore s § 2, zák. č. 85/2005, tým, že svojou činnosťou porušuje ústavu, ústavné zákony a zákony SR, a to najmä tým, že porušuje ustanovenia ústavy charakterizujúce SR ako demokratický štát, ktorý nie je viazaný na žiadnu ideológiu, ako aj ustanovenia o rovnosti vlastníctva a zjavne svojou činnosťou nadväzuje na činnosť  KSČ, ktorá  potlačovala základné práva a slobody.

Preto žiadame, aby generálny prokurátor SR podal Najvyššiemu súdu SR návrh na rozpustenie Komunistickej strany Slovenska.     

 

........................................... 

           Ján Kopúnek

       Pobočník Vodcu SP

          štatutárny orgán